Kodaňský ekosummit je k ničemu, tvrdí klimatoskeptici

Kodaň - Politici na ekosummitu OSN se zatím nedohodli na tom, jak snížit emise skleníkových plynů. Aktivisté po celém světě je protesty chtějí k dohodě přimět. Jen v Kodani, dějišti summitu, se sešlo až 60 tisíc lidí. Na summitu ale nejsou vidět a slyšet jen ekologičtí aktivisté, velmi hlasitě své názory propagují i takzvaní klimatoskeptici. Podle nich nemá činnost člověka na změny klimatu žádný vliv, a celá konference je tak podle nich zbytečná.

Úvodní klip konference ukazuje děvčátko s noční můrou o přívalové vlně. Otázkou je, zda je to hrozivá vize budoucnosti, nebo manipulace. Klimatoskeptici v tom mají jasno, podle nich to je celé propaganda. Odmítají důkazy, že změny klimatu jsou dílem člověka. Jsou v menšině, ale stejně zapálení pro věc jako tihle aktivisté na druhé straně barikády.

„Klima se začalo měnit před 4,5 miliardami let. Procházelo dobou vedra, chladu, dešťů a ledu. Před 150 000 lety nebyly v Grónsku ledovce. Snad proto, že se tam naši opičí předci proháněli v autech?“ ptá se ironicky politický poradce Institutu pro vědu a veřejnost Christopher Monckton. V 80. letech byl poradcem premiérky Thatcherové, dnes je nejznámějším klimatoskeptikem v Británii. Rozumí si s Václavem Klausem.

Měli bychom zavřít OSN a Gora, tvrdí Monckton

Nejslavnějšímu bijci za klima, bývalému americkému viceprezidentovi Al Gorovi, hází do ringu rukavici. OSN by zavřel, Gora taky. „Kdybyste chtěli snížit emise a zabránit oteplování, museli byste zavřít celou světovou ekonomiku. Žádná auta, televize, nemocnice ani továrny. Zpátky do doby kamenné!“ říká.

Důkazy sleduje 20 let. Bleskově vypočte, o kolik stoupá teplota. Je skálopevně přesvědčen, že vědci všech oborů se mýlí. Na druhé straně názorové barikády stojí ředitel Odboru klimatu a vody OSN Avinash Tyagi: „Argumenty skeptiků jsou trochu pomýlené. Ano, klima se mění pořád. Ale v poslední době tak rychle, že ovlivňuje ekonomickou aktivitu i živočišné druhy,“ dodává.

Klimatická konference v Kodani
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24