Thajsko zadrželo letoun s tunami zbraní, údajně letěl z KLDR

Bangkok - Thajské bezpečnostní síly zajistily letadlo s 35 tunami zbraní na palubě a zadržely pětičlennou posádku. Mluvčí thajského letectva později uvedl, že letoun letěl ze Severní Koreje pravděpodobně do Pákistánu. Na palubě letadla byly i řízené střely a protitankové granáty. O kontrolu letadla prý požádaly Spojené státy.

Mluvčí thajské vlády řekl, že akce se odehrála krátce poté, co letadlo s „podezřelým“ nákladem v Bangkoku přistálo. Potvrdil zabavení letounu a zadržení pětičlenné posádky. Mezi zbraněmi podle něj byly například řízené střely a výbušniny. Další podrobnosti ale neuvedl. Podle agentury Reuters jen řekl, že stroj letěl nejspíš ze severní Asie do jižní.

O kontrolu požádaly USA

Zástupce mluvčího thajského letectva uvedl, že stroj letěl ze Severní Koreje. Podle jednoho z pracovníků letectva, který se na kontrole letounu podílel, požádaly USA thajské úřady o prověření stroje a jeho nákladu.

Dodal, že posádka mohla mít namířeno „někam do jižní Asie, pravděpodobně do Pákistánu“. Thajská televize TPBS ukázala záběry pětice zadržených a nákladní vozidlo, které odváželo zbraně z letiště na vojenskou základnu v Thajsku. Uvedla, že náklad představoval 35 tun zbraní včetně protitankových granátů.