Na ČVUT bloudili roboti. O sud piva a let vrtulníkem

Praha – Na pražské ČVUT se utkali roboti. Studenti je dali dohromady ze stavebnice a poslali do bludiště. Stroje ho měly projet co možná nejrychleji. Klání elektronických krasavců sledoval plný přednáškový sál. Vítězné týmy získaly půlhodinový let vrtulníkem, elektroniku a sud piva.

Každý z dvaceti týmů přišel s nějakou fintou. Jeden robot se orientoval podle ultrazvukového senzoru, hitem se stal robot, který bludiště překonával přelézáním stěn. „Pokud se nikdo nedívá, tak jezdí výborně. Ale jakmile je to naostro, tak dochází k nehodám,“ popisuje peripetie s robotem student ČVUT Jan Horák.

Všichni účastníci měli stejné podmínky. Každý z týmů dostal stavebnici, ale cestu, jak robota sestavit a naprogramovat, musel najít každý sám. Soutěž zorganizovala katedra řídicí techniky Fakulty elektrotechnické. Zpestření výuky vyšlo na sto procent. „Nesetkali jsme se s takovým zájmem. Atmosféra je výjimečná,“ pochvaluje si Michal Šebek z katedry řídicí techniky.

První a druhé místo dělily pouhé dvě desetiny vteřiny. „Některé časy nás překvapily. Přestože jde o studenty, kteří ještě nic neznají, tak máme podezření, že někteří nahlédli do chytrých knih,“ dodává Šebek.