Slovenské noviny unisono zveřejnily, že Fico lže

Bratislava - Zástupci slovenských vydavatelských domů a šéfredaktoři některých deníků důrazně odmítli nedávný tvrdý výrok slovenského premiéra Roberta Fica, kterým opět zaútočil na novináře a obvinil je ze spiknutí proti vládě a jeho straně. Společné prohlášení pod názvem Premiér Fico lže dnes deníky zveřejnily na titulních stránkách. Premiérovi také vzkázali, že jsou ochotni se s ním sejít a diskutovat o vztazích mezi politiky a médii.

Podle Fica se zástupci médií setkali, aby projednali společný postup v boji proti jeho kabinetu i Směru-SD. Praktiky tisku rovněž přirovnal k mafii.

„My členové představenstva Sdružení vydavatelů periodického tisku Slovenska, vedoucí představitelé největších slovenských vydavatelských domů, šéfredaktoři nejvýznamnějších slovenských deníků jednoznačně prohlašujeme, že žádné takové setkání se nekonalo a označování za mafiány považujeme za urážku,“ stojí ve společném dokumentu.

Kromě předsedy sdružení se pod výzvu podepsali šéfové vydavatelství Petit Press, Perex, Ringier, Ecopress a Společnosti 7 Plus, stejně jako šéfredaktoři deníků Sme, Nový čas, Pravda, Hospodárske noviny, Plus 1 deň a Korzár.

Fico: Novináři jsou hyeny, hadi, chrapouni, idioti a prasata

Premiéra, který má problematické vztahy s tiskem od nástupu do funkce v roce 2006, pobouřily nejnovější články o jeho příbuzných i údajná žádost jednoho z deníků o dědický spis po jeho předcích. Fico prohlásil, že to, co novináři dělají, by nedělala ani „největší prasata“. V minulosti slovenský premiér označil některé zástupce médií za hyeny, slizké hady či chrapouny a idioty.

„Média a žurnalisté nedělají nic jiného, než je v demokracii běžné. Předseda vlády má přirozeně právo použít všechny legální způsoby na svou obranu, pokud se domnívá, že tyto aktivity jsou za hranicemi zákona. Nemá však právo překračovat meze slušnosti a podněcovat ve společnosti atmosféru agresivity vůči médiím a novinářům,“ ohradili se vydavatelé a šéfredaktoři.

Premiér SR
Premiér SR