Ozbrojenci osvobodili z filipínské věznice 31 vězňů

Manila - Skupina asi 30 ozbrojenců zaútočila na věznici ve městě Isabela na jihu Filipín. Podle místních úřadů se jim podařilo osvobodit přes třicet členů muslimských povstalců. Při přestřelce zemřel jeden ze strážců a jeden útočník. Podle guvernéra provincie prorazili ozbrojenci betonovou zeď. Někteří uprchlí vězni patří ke skupině Abu Sayyaf, která je údajně napojená na al-Káidu.

K útoku došlo několik hodin předtím, než do provincie dorazil ministr obrany Norberto Gonzales, aby se zde společně s náčelníkem vojenského štábu Victorem Ibradem setkal s místními katolickými biskupy, kteří v souvislosti s nedávnými únosy v této převážně muslimské provincii požádali o vyhlášení stanného práva.

Podle policie jsou mezi uprchlými vězni i členové Fronty národního osvobození Morů, muslimské separatistické organizace, která minulý týden obnovila mírové rozhovory s filipínskou vládou. Někteří uprchlí vězni patří také k menší, ale násilnější skupině Abu Sayyaf, která je údajně napojená na al-Káidu.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová vyhlásila stanné právo v nedaleké provincii Maguindanao, aby zajistila pořádek a řádné vyšetření nedávného masakru, při kterém zahynulo 57 lidí včetně 30 novinářů. Macapagalová-Arroyová stanné právo zrušila v sobotu, provincie se ale stále nachází ve stavu ohrožení.

Povstalci propustili 47 rukojmí

Ozbrojenci dnes propustili 47 rukojmí, které na jihu Filipín zadržovali od čtvrtka a hrozili, že je zabijí. Tento region byl v minulých týdnech dějištěm několika násilných akcí.

Padesát sedm lidí nepřežilo masakr, při němž 23. listopadu ozbrojený gang
postřílel stoupence jednoho z kandidátů na guvernéra provincie Maguindanao.
Zatčeno kvůli němu bylo už 500 osob a podezření padá hlavně na vlivný klan
Ampatuanů, kteří tuto provincii mnoho let ovládají.