Policie zadržela při sobotní manifestaci v Kodani 968 aktivistů

Kodaň - Víc než 900 demonstrantů zadržela dánská policie při protestech na ochranu klimatu v Kodani. Zasáhla poté, co někteří z nich začali údajně rozbíjet výlohy a házet po policii dlažební kostky. Tamní parlament nedávno schválil kontroverzní zákon, který umožňuje policistům sáhnout k preventivnímu zadržení všech, kdo by mohli porušit zákony.

Nejprve to byla poklidná demonstrace, do ulic dánské Kodaně se sjelo na 30 tisíc aktivistů. Z jejich úst zněl jednohlasný vzkaz účastníkům klimatické konference, aby přijali jasný a závazný dokument na ochranu klimatu.

Pochod prošel 6 kilometrů napříč městem směrem ke konferenčnímu centru. V podvečer se ale klidné protesty zvrtly. „Vůbec se s tím nepárali. Zatýkali bez ohledu na to, co ti lidé v ulicích dělali. Bylo jim úplně jedno, že to byl pokojný pochod,“ zlobí se Ben Bailes z organizace Climate Camp.

Video Zatýkání při demonstraci v Kodani
video

Zatýkání při demonstraci v Kodani

Protesty po celém světě

Ve vazbě skončilo několik stovek demonstrantů, z nichž někteří rozbíjeli výlohy a házeli na policisty dlažební kostky. Aktivisté tvrdí, že muži zákona sáhli k demonstraci síly.

„Je to strašné, lidé, kteří nic neudělali, museli klečet čtyři hodiny na zemi na kolenou. Myslím, že jim šlo jen o represi,“ domnívá se demonstrant Sebastien Müller.

K sobotní kodaňské demonstraci se přidaly i desetitisíce lidí ve víc než 130 státech světa. Tito lidé chtěli účastníky klimatického summitu přimět k podpisu závazné dohody o omezování emisí. Podklady zatím mluví o snížení množství vypouštěných skleníkových plynů v rozvinutých zemích o 25 až 45 procent do roku 2020, a to oproti stavu z roku 1990.