Prezidentský úřad v Abcházii ve volbách obhájil Sergej Bagapš

Suchumi (Gruzie) - Sobotní prezidentské volby v separatistické Abchazské republice v Gruzii vyhrál podle předběžných výsledků dosavadní prezident Sergej Bagapš. Uvedla to agentura ITAR-TASS. Podle ní získal Bagapš 59,37 procenta hlasů, čímž obhájil úřad v prvním kole volby. Hlasování se mělo zúčastnit 73,4 procenta voličů.

Konečné výsledky volební komise oznámí do dvou dnů. Doposud úřady podle volební komise zaznamenaly asi pět stížností na průběh hlasování. Opozice podle Reuters pohrozila, že volby napadne u soudu. Podle ruských pozorovatelů bylo hlasování spravedlivé a transparentní.

Sobotní volby byly v Abcházii první, které se konaly po ruském uznání nezávislosti této separatistické republiky v Gruzii. Gruzínský prezident Michail Saakašvili je označil za komedii v režii Moskvy a vyjádřil politování nad tím, že „Abcházie se dostala pod totální okupaci Ruska“.

Video Telefonát Tomáše Vlacha z Gruzie
video

Telefonát Tomáše Vlacha z Gruzie

Separatistickou Abcházii uznalo jako samostatný stát po loňské krátké válce s Gruzií Rusko a později Venezuela a Nikaragua. Zbytek světa nadále považuje Abcházii za součást Gruzie.

Gruzínci z hlasování prakticky vyloučeni

O prezidentský úřad se vedle Bagapše ucházeli další čtyři kandidáti, kteří se od sebe lišili názorově jen minimálně. Jediný z nich si dovolil prezidenta kritizovat za to, že až příliš podléhá ruskému vlivu. Všichni kandidáti ale shodně odmítli, aby se Abcházie někdy v budoucnu znovu spojila s Gruzií.

V Abcházii žije asi 170 000 lidí, podle některých údajů přes 200 000. Kolik z nich má hlasovací právo, není známo. Právo volit měli ale jen držitelé abchazských pasů. Tím bylo dopředu vyloučeno asi 40 000 příslušníků gruzínské menšiny na východě země, z nichž má abchazský pas jen pár tisíc lidí. Většina Abchazců má jak abchazské, tak ruské pasy.

Prezident Abcházie Sergej Bagapš (vlevo) a ruský premiér Vladimir Putin
Zdroj: AP
Autor: ČTK