Íránský režim prý hodlá definitivně zničit reformní hnutí

Teherán - Íránské úřady prý připravují akci, která má zničit reformní hnutí. Některé webové stránky uvádějí, že vůdce opozice Husejn Músáví byl zatčený. Důvodem je, že na páteční demonstraci opozice trhali někteří lidé v davu fotografie ajatolláha Rúholláha Chomejního. Podle současného duchovního vůdce Alího Chameneího tak byl porušen zákon. Revoluční gardy už prohlásily, že to nebudou tolerovat. Předáci opozice proto varují své příznivce, aby byli ostražití.

Chameneí navíc dodal, že opozice již nemá právo protestovat proti prezidentským volbám. „Volby jsou za námi, byly legální a opozice nemůže své požadavky prosazovat demonstracemi,“ řekl. V opozičních kruzích se hovoří o chystaných represích a není prý vyloučeno, že dojde na zatčení neúspěšného kandidáta v prezidentských volbách Míra Husejna Músávího. Podle některých zdrojů byl již zatčen.

Podle oficiálních výsledků v nich zvítězil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Músáví byl jeho největší soupeř a dávalo se mu mnoho nadějí na vítězství. Podle volební komise ale získal jen třetinu hlasů. Opozice pak vyšla do ulic a Írán zažil největší demonstrace od islámské revoluce před 30 lety. Zatčeno bylo na 2 000 lidí a několik set je souzeno. Pět lidí dostalo trest smrti.

Trestu neujdou, vzkazují revoluční gardy

Nové demonstrace se konaly v pátek. Zúčastnili se jich hlavně studenti a porušili zákaz přenést protesty z univerzitních areálů do ulic. Kromě jiného se přitom trhaly Chomejního fotografie. Chameneí to dnes označil za urážku zakladatele Íránské islámské republiky a za porušení zákona. Podle něj opozice svými činy podněcuje nepřátele Íránu k podrývání islámského systému v zemi. Doporučil opozici, aby se vrátila na správnou cestu.

Revoluční gardy, které vznikly původně jako Chomejního jednotka, která měla pomoci zvítězit revoluci a které jsou nyní vlivnou složkou mocenského systému, dnes oznámily, že ti, kdo Chomejního fotografie trhali, budou potrestáni. Trhání fotografií je zaznamenáno kamerami a bylo mnohokrát odvysíláno.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí při sváteční modlitbě v Teheránu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24