V Durynsku vydražili obrovský bunkr z dob studené války

Berlín - V německém Durynsku se dražil jeden z největších bunkrů z dob studené války. Východoněmecká armáda tu měla tajný sklad zbraní a munice. Vyvolávací cena byla 480 000 eur, konečná pak více než 1,5 milionu eur. Zájemců bylo hodně, vlastnit protiatomový bunkr není totiž nikdy na škodu. Využití bunkru může být všelijaké – od muzea až po funkční úkryt pro ty, kteří věří, že v roce 2012 přijde apokalypsa.

Když je možné koupit hrad nebo les, tak proč ne třeba tento kopec prošpikovaný tunely. Adresa není špatná, pár kilometrů od durynské Jeny a přímo u hlavní silnice. „I když studená válka dávno skončila, bunkr je pořád obyvatelný. Pro spoustu lidí je navíc zajímavé to, že ho používala východoněmecká armáda,“ popisuje objekt dražebník Thomas Engel.

Kdysi přísně utajovaný bunkr je plně funkční. Naftové generátory, ventilační systém, voda čerpaná z 80metrové hloubky a nad hlavou 100 metrů pískovce.

Bunkr poskytne majiteli pocit bezpečí a jistoty

„Samozřejmě jsme věděli, že tam byla armáda a šířily se k nám různé zvěsti. Třeba, že tam skladovali jaderné zbraně,“ vypráví jedna z obyvatelek nedalekého Rothensteinu.

Zájemců bylo i tak spousta, zbývá vyřešit, co si vlastně s třemi sty tisíci čtverečními metry plochy počít. Čtyřicítka podzemních chodeb může dál sloužit civilistům jako skladiště. Důležitá je ale jedna věc - nikdy si s sebou nezapomenout vzít mapu.

Spletité chodby draženého bunkru
Spletité chodby draženého bunkru
Více fotek
  • Spletité chodby draženého bunkru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1300/129938.jpg
  • Prostory německého bunkru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1300/129937.jpg