Posádka letadla se zbraněmi z KLDR půjde v Thajsku k soudu

Bangkok - Pětičlenná posádka letadla zadrženého v sobotu v Thajsku s nákladem 35 tun zbraní bude obžalována z nelegálního přechovávání zbraní a v pondělí bude předvedena před soud. Oznámila to dnes thajská policie. Podle ní bylo letadlo, které odstartovalo z Pchjongjangu a v Thajsku chtělo doplnit pohonné hmoty, zadrženo na základě tipu americké tajné služby. Posádku tvořili čtyři Kazachové a jeden Bělorus.

Na palubě stroje byly výbušniny, granáty a komponenty raket typu země-vzduch. Kam letadlo směřovalo, zatím nebylo oznámeno. Thajské ministerstvo zahraničí oznámilo, že posádka byla zadržena na základě rezoluce OSN, která zakazuje dopravu určitých typů zbraní do Severní Koreje nebo z ní.

Posádka prý odmítá obvinění z nelegálního přechovávání zbraní. Nedostala možnost propuštění na kauci a před soudem by měla stanout v pondělí. O cíli letadla spekulují dnes thajské sdělovací prostředky. Podle některých to měla být Srí Lanka, podle dalších Pákistán. Velitel policie Supisarn Pakdinarunart řekl, že cíl letu nemůže z bezpečnostních důvodů prozradit.

„Více detailů poskytne vláda,“ sdělil.

Sankce proti KLDR kvůli jaderným testům

Sankce proti KLDR byly zpřísněny letos v červnu, protože komunistický stát provedl jaderné a balistické zkoušky. Sankce mají Severní Koreji ztížit práci na jaderném zbrojním programu a zakazují jí také obchodování s konvenčními zbraněmi.

Podle thajského tisku dostaly místní úřady informaci o tom, že na palubě letadla budou zbraně, od americké rozvědky, což ale americké velvyslanectví v Bangkoku nekomentovalo. Thajci náklad letadla v sobotu večer převezli z bangkockého letiště na vojenskou základnu v provincii Nakhon Sawan.