Výzkum v Labském dole mění pohled na pravěké reálie

Labský důl (Krkonoše) – Česká vědecká obec mění pohled na léta zažité povědomí o životě pravěkých lovců mamutů - tedy spíše na podmínky, které v době ledové na našem území panovaly. Podzemní vrty v Labském dole v Krkonoších překvapivě ukázaly, že v našich nejvyšších horách zhruba před 30 tisíci lety vůbec nebyl ledovec. Dávná civilizace na našem území tedy žila v mnohem teplejším období, než je obecně myšleno.

„Ta naše představa vymrzlé studené tundry je úplně lichá, ty poslední výzkumy ukazují, že bylo relativně tepleji,“ poukázal plzeňský archeolog Petr Šída. V nížinách se lovci mamutů mohli schovat mezi stromy, podle hlubinných výzkumů zde dokonce rostly i teplomilné duby a v horách jako Krkonoše se nevyskytovaly ani trvalé horské ledovce. „I v poslední době ledové byla dlouhá období, kdy nebyly dostatečné podmínky pro vznik ledovců v Krkonoších,“ dodal glaciolog Zbyněk Engel.

Důkazem nových zjištění je jeden z unikátních vrtů, který provedli čeští vědci v Labském dole. Dostali se do hloubky přibližně 15 metrů a zkoumali horniny staré více než 30 tisíc let. Podle současných představ pradávní lovci rozhodně nekopali pasti pro mamuty. Mnohem jednodušší bylo nahnat velké zvíře do zúženého prostoru v krajině a tam ho zabít. Mnohé ze zaběhnutých vzorů například z knih Eduarda Štorcha se tak ukazují jako nereálné. „Bohužel je tam chybné asi všechno, ale to je důsledek vývoje vědy 21. století,“ zakončil Šída.