Každé čtyři sekundy zmizí deštný prales o rozloze fotbalového hřiště

Kodaň - Dopady klimatických změn se od roku 1980 neustále zhoršují. Říká to studie zveřejněná na světové konferenci o změnách klimatu v Kodani. V této souvislosti zmiňuje třeba plundrování deštných pralesů. Rozvojové státy prodávají plíce země, obchodníci platí za vzácné dřevo zlatem.

Každé čtyři sekundy zmizí z planety deštné pralesy o velikosti fotbalového hřiště. Za rok je to dvojnásobek rozlohy Belgie. Za vzácné dřevo platí obchodníci zlatem a rozvojové země kvůli tomu kácí prales za pralesem.

„Kácení má dopad na oteplování planety. Za 20 procent emisí skleníkových plynů může odlesňování,“ říká brazilská ekologická organizace Amazonas Joao Tezza.

Video Závěrečný týden kodaňského summitu
video

Závěrečný týden kodaňského summitu

Africké státy rozprodávají deštné pralesy jako zboží v samoobsluze. Rozhodnutí často vychází z iluze, že těžba zastaví chudobu. Ghana patří v Africe mezi nejstabilnější státy, přesto kvůli těžbě obětovala 90 procent pralesů. Nedávno se jako první africká země přidala k dohodě zakazující černý trh.

„Chránit a sázet stromy je jedna z nejjednodušších věcí, které můžeme udělat pro klima,“ domnívá se Jacek Bozek z polské ekologické organizace Klub Gaja.