Americké pojetí Vánoc: extravagantní show světel

Praha – Ve Spojených státech nyní probíhají finální přípravy každého hrdého pána domu – výzdoba rodinných sídel vánočními motivy a světly, která je často doprovázena podivuhodnými účty za elektřinu. Světel je ale letos méně, neboť v době krize si Američané více hlídají své úspory. I tak se však najde dost takových, kteří si libují v přehnané výzdobě – a to i na americké poměry.

Zástupcem umírněnějšího pojetí Vánoc v americkém stylu je elektrikář Richard Buczkowski z Georgetownu. Jeho dům sice už od začátku prosince připomíná, že se blíží očekávané svátky, patří však mezi průměrně okázalé světelné show. Do vánočního se převlékne například umělá kachna, z keřů na zápraží se stane Santa Claus, ze střechy k tomu navíc pějí dřevění koledníci ve skoro životní velikosti. Všechno dokreslují takřka muzeální kousky vystavené v okně domu. „Bez výzdoby by to nebyly ty pravé Vánoce. Tohle prostě dotváří atmosféru,“ říká Buczkowski.

V mnohem větším měřítku probíhaly přípravy v domě Billa Vaughna. Na zátiší, kde je čtvrt milionu synchronizovaných světel, se jezdí dívat zvědavci z širokého okolí a obdivují střídání barevných odstínů přesně na rytmus skladeb vysílaných rozhlasovou stanicí ze sklepa domu. „Před třinácti lety přišla jedna paní a děkovala za svou přítelkyni, která umřela krátce po Vánocích. Tvrdila, že jí ta naše světla zpříjemnila poslední dny. To byl ten okamžik, kdy jsem se do žárovek opravdu zbláznil,“ popsal Vaughn.

Povoláním ekonom na místním úřadě si všechny elektrické dekorace dělá sám. Výzdobu na příští Vánoce tak začíná plánovat už v lednu, aby stihnul vybrat skladby a sladit světla s hudbou. Není to zadarmo, i s úspornými žárovkami v prosinci jen za elektřinu zaplatí o 6 tisíc korun více. „O penězích se doma nebavíme. Alespoň se ženou to tedy radši neřeším,“ říká Vaughn.

Dekorace na střeše domu
Dekorace na střeše domu