Velvyslanci jezdí ke královně kočárem, ale již nemusí mít frak

Londýn - Předávání pověřovacích listin nových velvyslanců u britské královny je tradičním a složitým rituálem, který se ale jako mnoho věcí v Británii v poslední době modernizuje. Prodělal ho i český velvyslanec Michael Žantovský, k Alžbětě II. ale již nemusel ve fraku, stačil mu pouhý žaket a mohl se k ní dokonce obrátit zády. Královna si podle něj dopodrobna vzpomínala na první návštěvu tehdejšího prezidenta Václava Havla pár měsíců po listopadu 1989.

Přes všechny změny zůstala tradiční doprava do Buckinghamského paláce na ceremonii. Pro Žantovského na české velvyslanectví přijely ve čtvrtek dva kočáry, které ho s doprovodem dopravily do Buckinghamského paláce ke slavnostní ceremonii.

Vzhledem k věkovitosti kočárů - landauerů z roku 1872 - za nimi ale jede pro jistotu i jeden daimler. Po ceremonii královniny kočáry velvyslance ještě dovezou z Buckinghamského paláce na recepci. „A součástí tradice je i to, že koně od nás nakonec dostanou mrkev a jablko,“ dodal Žantovský.

Královna má jen čtyři kočáry

Ve většině zemí hlavy států přijímají obvykle ve stejný den několik nových velvyslanců najednou. V Británii ovšem královna přijímá jen dva za den, protože má k dispozici jen čtyři příslušné kočáry a pro každou audienci jsou potřeba dva.

V Buckinghamském paláci je ke královně uveden nejprve velvyslanec s maršálkem a následuje předávání pověřovacích listin. Pak velvyslanec představí čtyři diplomaty a poté dvorní dáma přivede manželku. „Přijde neformální část rozhovoru o dětech, o školách a tak,“ řekl nový velvyslanec.

Celý obřad je však méně komplikovaný než před pár lety. Není už potřeba frak a cylindr, dnes stačí žaket a na cylindru se už netrvá, dodal Žantovský. „Od pánů se už nežádá hluboká úklona, ale pokývnutí. Stejně tak u dam stačí jen omezené pukrle.“ Zatímco dámy dříve musely při takové příležitosti ke královně ve večerních, nejlépe dlouhých šatech, teď stačí společenské šaty nebo kostým. Klobouk a rukavice nicméně zůstávají pro dámy samozřejmostí.

Otočit se ke královně zády se již smí

Především ale již neplatí pravidlo, podle kterého se host při odchodu nesmí k panovníkovi otočit zády. Nyní po audienci odchází k východu, kde se otočí, pokývne a vyjde ze dveří.

S formálním rámcem obřadu podle něj kontrastoval neformální rozhovor s Alžbětou II. Stejně jako řada diplomatů před ním obdivoval, „jak se dokáže neformálně chovat, jak vede konverzaci a co si pamatuje“.

Vrátila se podle něj třeba k obědu při první návštěvě tehdejšího prezidenta Václava Havla v Británii v březnu 1990, kdy byl Žantovský Havlovým mluvčím. Vzpomínala, jak se Havla zeptala, jak uvykl tomu, že je prezident. Havel jí tehdy odpověděl, že špatně a že kdyby se otevřely dveře a „přišli si pro něj“, tak by ho to vůbec nepřekvapilo.