Berlusconimu natloukl útočník nos

Milán – Italský premiér Silvio Berlusconi si ze včerejší potyčky odnesl pěkné šrámy. Po útoku muže, který třiasedmdesátiletého politika uhodil na mítinku replikou milánského dómu, má Berlusconi zlomený nos, zlomené dva zuby, pohmožděný obličej a roztržený ret. Nejméně do úterý proto zůstane v nemocnici na pozorování. Útočník, který se delší dobu léčí s psychickými problémy, byl zatčen a obviněn z těžkého ublížení na zdraví.

Premiér Berlusconi si po útoku v nemocnici stěžuje na prudkou bolest hlavy, protože má zraněná ústa, nemůže pořádně ani jíst. Lékaři si ho proto raději v nemocnici nechají do zítřka. „Jeho stav vyhodnotíme znovu zítra, pak rozhodneme, zda jej propustíme. Jisté je, že dnes domů nepůjde,“ řekl Berlusconiho osobní lékař Alberto Zangrillo. 

Třiasedmdesátiletý politik má vážně pohmožděný obličej, vnější i vnitřní poranění horního rtu, dva zlomené zuby a drobnou zlomeninu nosu. Podle lékařů bude trvat nejméně 20 dní, než se zcela zotaví. 

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Na premiéra Berlusconiho zaútočil dvaačtyřicetiletý muž na politickém shromáždění v Miláně. Policie ho bezprostředně poté zadržela. Teď ho vyšetřuje a hledá motiv činu. Útočník byl obviněn z úmyslného těžkého ublížení na těle, umístěn do izolace v milánském vězení a je nepřetržitě střežen. Muž nebyl dosud trestaný, ale už deset let se léčí s psychickými problémy. 

Podle svědků hodil muž na Berlusconiho malý model milánské katedrály, když politik rozdával autogramy. Premiér potom upadl, ale neomdlel. Ochranka ho dostala do auta. Ještě před odjezdem ale rozezlen vystoupil a ujišťoval přítomné, že je v pořádku. 

Třiasedmdesátiletý Berlusconi prohlásil, že útok je výsledkem nepřátelské kampaně proti němu. Premiér teď čelí několika obviněním a kritice kvůli nevěře. Politické klima v zemi ztěžklo v poslední době hlavně kvůli procesům vedeným proti Berlusconimu, kvůli jeho obvinění ze styků s mafií, které proti němu vznesl bývalý mafián.

Model milánského dómu jde na dračku

Model milánského dómu, který Berlusconiho trefil, je po incidentu nejvyhledávanějším suvenýrem. Asi deseticentimetrovou repliku slavného chrámu na podstavečku začali skupovat turisté. Suvenýr si lidé nejen pořizovali, ale i fotografovali. Navíc se prý také stal cílem zlodějů.