Posádka letadla se zbraněmi z KLDR zůstane ve vazbě déle

Bangkok - Thajský soud dnes vyhověl žádosti policie a prodloužil o dvanáct dní vyšetřovací vazbu posádce letadla vezoucího z KLDR 35 tun zbraní. Uvedla to místní policie. V sobotu zadrženou posádku na letišti v Bangkoku tvoří čtyři Kazachové a jeden Bělorus ve věku od 53 do 58 let. Všem podle agentury AFP hrozí doživotí. Kam měl stroj původně namířeno, zatím úřady neoznámily, spekuluje se ale o Pákistánu nebo o Srí Lance.

Pětičlenná posádka, která stanula před thajským soudem poprvé, bude obviněna z nelegálního přechovávání zbraní. Na palubě stroje se totiž našly výbušniny, granáty a části raket typu země-vzduch. Letadlo, které odstartovalo z Pchjongjangu, mělo v Thajsku jen dotankovat palivo. Kam směřovalo, se zatím neví. Podle některých thajských médií to mohla být Srí Lanka nebo Pákistán. Z bezpečnostních důvodů cíle letu bangkokská policie zatím odmítá prozradit.

Soud uznal, že v případu, kdy se jedná o porušení sankcí OSN proti KLDR, je třeba dát policii více času na vyšetřování všech okolností. Odmítl žádost posádky o propuštění na kauci. Obvinění z přechovávání zbraní však všichni odmítají.

Video Záhada letadla s 35 tunami severokorejských zbraní zůstává bez vysvětlení
video

Záhada letadla s 35 tunami severokorejských zbraní zůstává bez vysvětlení

Sankce proti KLDR byly zpřísněny letos v červnu, kvůli jaderným a balistickým zkouškám. Omezení má Severní Koreji ztížit práci na jaderném programu a nedovoluje jí ani obchodovat se zbraněmi.