Rakousko chce zavést alkoholové testery na sjezdovkách

Vídeň – Hornorakouská lékařská komora uvažuje o zavedení testu na alkohol při lyžování na alpských sjezdovkách. Sport totiž podle ní vyžaduje odpovědný přístup a pozornost, což se s alkoholem neslučuje. Dokonce už dvě desetiny promile alkoholu prý podněcují touhu na svahu nepřiměřeně riskovat. Komora tvrdí, že právě alkohol je příčinou častých kolizí, které se na rakouských svazích odehrávají. Projednávají se i další opatření, jako třeba zavedení rychlostního limitu. Na některých místech ve Švýcarsku již platí, v Rakousku zatím ne.

Myšlenka používat alkoholové testery na sjezdovkách přišla kvůli častým problémům, které na sjezdovkách mezi lyžaři vznikají. Právě alkohol je mnohdy příčinou. Kdyby se opatření zavedlo, testy na alkohol by se pravděpodobně dělaly v každém případě, kdy by k nějaké kolizi na sjezdovce došlo.

Podle místopředsedy Svazu provozovatelů lanovek a vleků tvoří v podobných opatřeních malou výjimku Itálie. Policie tam jezdí po sjezdovkách a občas dá nějakému lyžaři dýchnout. Přílišné závěry se z toho ale stejně nedělají. Provozovatelé totiž nemají žádná práva a možnosti tyto problémy nějakým způsobem omezit. „Spíše většinou záleží na osobní domluvě,“ podotkl Lhota.

Legislativa neumožňuje vyloučit opilého člověka ze svahu

Česká norma, která vstoupila v platnost na začátku letošního roku, uvádí mezi svými doporučeními i omezení konzumace alkoholu a návykových látek. „O žádném zákazu se tady ale nemluví. Česká legislativa neumožňuje člověka z provozu na základě přítomnosti alkoholu v krvi vyloučit,“ dodal Lhota.

„V Rakousku stejně jako u nás neexistuje žádná statistika, kolik zhruba z těch sedmi tisíc úrazů, které se v zimě na horách stanou, bylo pod vlivem alkoholu. Mnohem jednodušší cesta, která by měla být legislativně upravena, je povinnost nosit helmy. Především děti jsou častými oběťmi úrazů hlavy,“ řekl místopředseda Svazu provozovatelů lanovek a vleků.

Lyžaři
Lyžaři