Írán prý zkouší roznětku pro jadernou bombu

Teherán/Londýn - Írán údajně testuje klíčovou komponentu pro výrobu atomové bomby. Uvádí to britský list The Times s odkazem na tajný zpravodajský dokument. Írán experimentuje s takzvanou těžkou vodou, aby získal neutronovou roznětku pro jadernou pumu. List se odvolává na blíže neurčený zpravodajský zdroj asijského původu, který měl novinám potvrdit autentičnost zpravodajských materiálů. 

Noviny uvádějí, že citovaný dokument mají k dispozici také západní zpravodajské služby, zpráva má pocházet z počátku roku 2007. Írán podle ní zkoumá poslední klíčovou součást pro výrobu jaderné bomby, jde o deuterid uranu, který funguje jako spouštěč výbuchu. Podobný postup používá i Pákistán, který Íránu dal k dispozici materiály o tom, jak taková roznětka funguje. 

Timesy citují amerického odborníka Davida Albrighta, který tvrdí, že íránské vedení sice může uvádět, že experiment s těžkou vodou je součástí civilního výzkumu, podle Albrighta však experiment nemůže mít žádné mírové využití a vše tedy naznačuje, že jeho účel je pouze vojenský. 

Západ je vytrvale zneklidněn íránským jaderným programem, Teherán se ale brání, že má pouze nevojenské záměry. Mezinárodní agentura pro atomovou energii se snaží Írán přimět, aby se vrátil k jednacímu stolu. Írán nedávno odmítl nabídku vyvážet obohacený uran, za který by od západních mocností na oplátku dostal palivo pro jaderný reaktor v Teheránu.