Tisíce Palestinců v Gaze slavily výročí vzniku Hamasu

Gaza - Palestinci v pásmu Gazy oslavují 22. výročí vzniku hnutí Hamas. V Gaze se k oslavám sešly tisíce lidí se zelenými vlajkami hnutí. Jeho představitelé na shromáždění prohlásili, že izraelského vojáka Šalita propustí jen výměnou za tisíc palestinských vězňů. Hamas vládne v Gaze od roku 2007, kdy od moci odstavil konkurenční hnutí Fatah. Obě palestinské strany se nedokáží dohodnout na společné vládě. 

V ulicích Gazy se dnes shromáždil dav oslavující založení Hamasu v roce 1987. Zelenou barvou byly ozdobeny nejen ulice, ale do zeleného rodiče oblékli i mnohé děti, které se manifestace zúčastnily. Hamas pásmu vládne od roku 2007 a odmítá se podřídit palestinské vládě premiéra Saláma Fajada, která tak ovládá jenom Západní břeh Jordánu.

Gaza se kvůli vládě radikálů ocitla v izolaci a na přelomu roku se stala dějištěm izraelské ofenzivy, která stála životy 1400 Palestinců. Izrael tak chtěl umlčet rakety, jimiž radikálové ostřelovali jeho území. Izraelské letectvo při ofenzivě zničilo tisíce domů a Hamas civilistům slíbil pomoc při opravách. Do dnešního dne ale zůstává mnoho budov v troskách a nikdo také nespravil poničenou kanalizaci ani vodovodní řád.

Izrael po Šalitově únosu Gazu uzavřel blokádou a stejně důrazný je Egypt, který nedávno začal blokovat tunely na své hranici s pásmem Gazy. Staví tam ocelové zátarasy, které budou zapuštěny hluboko do země, aby lidé z Gazy nemohli používat tunely vyhloubené pod hranicí. Pašují jimi zboží denní potřeby, ale také zbraně.

Pokud by se mělo pásmu Gazy ulevit, musel by se Hamas dohodnout nejen na výměně Šalita, ale také na společné vládě s konkurenčním Fatahem, který roku 2007 z pásma vytlačil. Zatímco jednání o Šalitovi se podle prostředníků trochu hýbají z místa, jednání o společné palestinské vládě stagnují.