Přepočet hlasů z voleb ve prospěch Basesca

Bukurešť – Vítězem prezidentských voleb v Rumunsku je nynější prezident Traian Basescu. Rozhodla o tom dnes ústřední volební komise a ústavní soud poté, co byly na stížnost levice o neregulérnosti voleb přepočítány anulované hlasy. Basescův hlavní soupeř Mircea Geoana poté svou porážku uznal a popřál rivalovi hodně štěstí. Nadále však trval na svém podezření, že ve volbách došlo k určitým podvodům.

Z celkových téměř 140 tisíc anulovaných hlasů v druhém kole prezidentských voleb bylo během revize prohlášeno 2 247 lístků za platné. Z nich 1 260 bylo ve prospěch Basesca a zbylých 987 obdržel neúspěšný sociálnědemokratický kandidát Geoana.

Ten si po druhém kole, ve kterém ho Basescu porazil o pouhých 70 tisíc hlasů, stěžoval, že volby neproběhly regulérně. Ústavní soud ale dnes oznámil, že neshledal důvody ke zrušení druhého kola voleb, a žádost sociálních demokratů (PSD) o jejich anulování zamítl. Basescu již dříve popřel jakékoli podvody a jednání soudu označil za normální a demokratické.

Prezidentský úřad tak těsně obhájil Basescu, pro něhož se vyslovilo 50,33 procent voličů. Získal o 70 tisíc hlasů více než jeho sociálnědemokratický rival (49,66 procenta).