Sarkozyho image v médiích stojí ročně skoro 200 milionů korun

Paříž – Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vynakládá na budování své mediální image ročně 7,5 milionu eur (přibližně 193 milionů korun). Uvedl to dnes francouzský deník Le Parisien s odvoláním na údaje Elysejského paláce. Je to v přímém kontrastu se Sarkozyho předchůdci, jako byli François Mitterrand či Jacques Chirac, kteří vyznávali střídmost ve vystupování na veřejnosti. Sarkozy „provedl revoluci v prezidentské komunikaci“ a „učinil z ní pilíř své politické činnosti“, podotýká deník.

Za Sarkozyho se tiskové oddělení Elysejského paláce stalo nejrušnějším místem, na kterém pracuje kolem 50 lidí. Vzniklo zde televizní studio, do kterého se mají nakoupit v příštím roce nové kamery. Za nové vybavení se letos utratilo 1,4 milionu eur, dalších 2,5 milionu bude zapotřebí zaplatit v příštím roce.

Půl milionu eur stála renovace sálu pro tiskové konference, na který se údajně nesáhlo 30 let. Musely se instalovat nejmodernější audiovizuální přístroje a muselo se natáhnout 20 kilometrů nových kabelů. Také 500 000 eur stojí ročně provozování internetových stránek prezidentského úřadu, na kterých jsou kromě všech písemných záznamů i videonahrávky ze všech Sarkozyho tiskových konferencí.

Popstar Sarkozy

Když Sarkozy cestuje po Francii nebo do zahraničí, veze náklad podobný popovým hvězdám. Kromě 45 krabic nejrůznějšího materiálu také čtyři desítky reproduktorů, jeden až šest řečnických pultů, deset až 30 vlajek. Celkově je to pět až osm tun materiálu, který se musí naložit do letadel nebo kamionů.

Provoz tiskového oddělení stojí téměř milion eur, investice zejména do internetu vyšly na více než půl milionu. Necelý milion stálo prezidentovo cestování a skoro dva miliony zadávání průzkumů veřejného mínění. Předplatné za tisk vyšlo na více než 180 000 eur. Na platech se muselo vynaložit skoro 2,9 milionu eur, takže průměrný plat vychází na 4 700 eur (121 000 Kč). Nejlépe je ohodnocen Sarkozyho poradce a autor velkých projevů Henri Guaino, který podle nepotvrzených informací
bere 18 626 eur (skoro 480 000 Kč) měsíčně.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy při projevu k francouzským velvyslancům
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24