Obama zklamal, pokračujte v boji, vyzval muslimy Zavahrí

Káhira – Barack Obama zklamal muslimy, nesplnil své sliby a Blízkému východu přinesl pouze novou blokádu a obléhání. Ve své nové nahrávce to prohlásil druhý nejvyšší muž teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí s tím, že válka muslimů s USA a jejich spojenci je válkou s bezvěrci. Zavahrí tak reagoval především na Obamův červnový projev v Káhiře, v němž muslimy vyzval k nekonfliktnímu vztahu k Západu.

„Obamovy plány jsou zamýšleny jen jako podpora Izraeli, jakkoli jsou baleny do úsměvů a výzev k respektu a porozumění. Je to pouze další cyklus křižáckých válek a sionistické kampaně, která nás má zotročit a ponížit, při níž má být obsazena další naše zem a ukradeno další naše bohatství,“ řekl Zavahrí ve dvacetiminutovém zvukovém záznamu, který byl zveřejněn na internetu.

Kritizoval také klíčové blízkovýchodní spojence USA, Egypt a Jordánsko, za to, že podporují mír s Izraelem. Vyzval muslimy, jmenovitě Palestince, ke svaté válce nejen v Izraeli a na palestinských územích, ale také všude, kde jsou k tomu příležitosti. Ocenil boj muslimských extremistů v Pákistánu a vyslovil se také proti mírovým jednáním Palestinců s Izraelem.

Část poselství věnoval Zavahrí vězněným členům al-Káidy. Řekl, že nebudou zapomenuti. Zmínil se přitom o Ramzím Júsifovi, který dostal doživotí za zorganizování pumového útoku na Světové obchodní středisko v New Yorku v roce 1993, i o Chálidovi Šajchovi Muhammadovi, jehož čeká v USA soud za teroristické útoky na USA ze září 2001.