Vánoční ledový palác – levná a originální výzdoba

Kaunas - Vinou globální krize bude vánoční výzdoba velkoměst letos skromnější. Šetří se dokonce i v Bílém domě. První dáma Michelle Obamová využila vánoční dekorace z předchozích let a omezila množství ozdob. Jinde se snaží upoutat pozornost lidí levnější a hlavně originální výzdobou. Například obyvatelé litevského města Kaunas. Před nákupním centrem tu během necelého týdne vyrostl ledový palác.

Čtyři metry vysoké dílo finských a litevských „sochařů“ zatím odolává teplému počasí, které letos rozhodně nepřispívá k předvánoční atmosféře. „Ledový palác tvořilo šest lidí po dobu šesti dnů a na stavbu jsme spotřebovali 200 bloků ledu. Nepřálo nám počasí, během dne se oteplilo na 5 stupňů nad nulou, takže jsme museli počkat na noční chlad, aby kusy ledu k sobě přimrzly. Doufáme, že palác ozvláštní atmosféru Vánoc,“ říká tvůrce ledového paláce Kimmo Frosti. 

Ledový palác otevřel k radosti dětí sám Mikuláš. Obyvatelům města se netradiční stavba líbí. Bar tu sice není, ale návštěvníci si mohou alespoň koupit limonádu. Náklady na ledový palác se vyšplhaly na téměř 30 tisíc eur. Součástí sváteční výzdoby litevského města Kaunas by měl být až do 6. ledna.

Ledový bar
Ledový bar