Írán tvrdě potrestá trhání Chomejního

Teherán – Úřady v Íránu zatkly několik lidí, převážně studentů, které obvinily z urážky zakladatele íránského islámského státu ajatolláha Chomejního. Jeho fotografie studenti trhali při opoziční demonstraci před týdnem. Teheránský prokurátor prohlásil, že zadržení budou potrestáni. Opozice ale tvrdí, že trhání fotografií bylo zinscenovaná provokace, která má dodat záminku k postihu.

Podle prokuratury byly z videozáběrů identifikovány osoby, které se dopustily urážky ajatolláha Rúholláha Chomejního, jedna z nich se údajně doznala. Prokurátor ujistil, že s těmi, kdo urážejí zakladatele revoluce, nebude mít justice slitování. Nynější duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí už v neděli řekl, že trhání Chomejního fotografií je urážka a čin odporující íránskému zákonu. Vyzval také opoziční politiky, aby se od opozičních demonstrací distancovali.

Účastníci pondělní demonstrace tvrdí, že protestovali hlavně proti Chameneímu, protože duchovní vůdce stojí za výsledkem červnových prezidentských voleb a zakazuje opozici je zpochybňovat. Chomejní se těší úctě mezi všemi Íránci a studenti tvrdí, že jeho fotografie netrhali. Představitel opozice a neúspěšný kandidát v prezidentských volbách Mír Hosejn Músáví dnes vyzval své stoupence, aby pokračovali v protivládních protestech. Požádal také vládu, aby nepoužívala násilí a vyhnula se radikalizaci sporu.

Íránci s portréty Chomejního a Chameneího
Zdroj: EBU
Autor: ČT24