Kampuschová představila dokument o prožitém pekle

Hamburk – Dokumentární film o osmi letech strávených ve sklepním vězení dnes v Hamburku představila 21letá Rakušanka Natascha Kampuschová. Pětačtyřicetiminutový snímek odvysílá 25. ledna německá televize ARD. Kampuschovou jako desetiletou školačku unesl psychicky narušený Wolfgang Priklopil a osm let ji držel ve sklepě svého domu. V srpnu 2006 se dívce podařilo uprchnout, únosce poté spáchal sebevraždu.

Kampuschová podle svých slov Priklopilovi po jeho smrti „ve vteřině vše odpustila“, protože jí ho bylo líto. Kdyby to prý neudělala, „dostala by se na dno i fyzicky a byla by plná nenávisti“. I víc než tři roky po svém útěku má ale velké problémy začít žít normální život. „Žiji úplně v ústraní a na veřejnosti se vůbec neukazuji,“ řekla Kampuschová na dnešní tiskové konferenci v Hamburku. Vystupovala odtažitě a bez emocí. Za tento svůj postoj si vysloužila v minulosti kritiku. Nepůsobila totiž nikdy jako ubohá oběť, která si zaslouží soucit.

Ve filmu si Kampuschová stěžuje na rakouská média, která označuje za nestydatá, agresivní a nepřátelská. Média spekulovala například o tom, že mohla mít s únoscem intimní vztah a že mohla mít sama na činu podíl. Tyto zprávy se objevily třeba poté, co Kampuschová získala Priklopilův dům - jako část odškodného.

S únoscovou matkou se zatím ještě nikdy nesešla, v brzké době se na to ale chystá. Zjistila totiž, že by si Waltraud Priklopilová schůzku přála. Se svou rodinou je prý pravidelně v kontaktu, ale ne „v příliš těsném“. Mladá žena míní, že každý by měl stát na vlastních nohou. Její matka před dvěma lety zveřejnila knihu o tom, jaký byl její život bez dcery. Podle dostupných informací jejich vztah není zrovna vřelý.

O své budoucnosti Kampuschová zatím jasno nemá. Po epizodě v televizi, kde krátce moderovala vlastní talkshow, se nyní soustředí na dokončení vzdělání.

Wolfgang Priklopil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24