Generální tajemník NATO jede do Ruska

Moskva - Anders Fogh Rasmussen si přeje větší zapojení Moskvy do války v Afghánistánu, což bude hlavním bodem dnešního jednání. Komentátoři zahraničních deníků ale varují před přehnanými očekáváními. Generální tajemník NATO musí předně obnovit důvěru aliance, protože vztahy s Ruskem zůstávají napjaté po loňské rusko-gruzínské válce. Podle Rusů je aliance přežitek studené války. Vadí jim zejména postupné rozšiřování NATO na východ, konkrétně zájem Ukrajiny a Gruzie. Šéf NATO bude v Moskvě poprvé, a chce tak navázat hlavně osobní kontakt a nepouštět se příliš do sporů.

Podle Rasmussena by ale neshody ohledně Gruzie neměly zastínit fakt, že v mnoha oblastech čelí Rusko i NATO stejným bezpečnostním hrozbám.

Rusko už slíbilo podporu v boji proti Talibanu. Jediné, čeho se aliance v Afghánistánu od Kremlu nedočká, je vojenská posila. Rusové tam strávili dlouhých deset let až do svého neslavného ústupu v roce 1989. Rusko by tak podle dosavadních zpráv mohlo alianci dodávat například různé typy vrtulníků a zabezpečit výcvik jejich posádek.

Video Rasmussen míří do Ruska
video

Rasmussen míří do Ruska