Dreamliner od Boeingu míří vzhůru do oblak

Everett (USA) - Nová naděje společnosti Boeing vzlétla krátce po 19:00 SEČ z firemního komplexu v Everettu na severozápadě USA. Model 787 Dreamliner je prvním komerčním letadlem na světě vyrobeným z uhlíkatých vláken namísto hliníku. Je tak výrazně lehčí a odolnější než nynější letadla, díky tomu má mít i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu. Aeroliniím by tak měl ušetřit miliony dolarů. Testovací let bude čtyřhodinový.

„Když jsme začali projektovat nové letadlo, bylo naším cílem využít nejnovější technologie a provést revoluci v dopravním létání,“ řekl Mike Bair, šéf projektu, jehož vývoj nabral více než dvouleté zpoždění.

První let se měl původně uskutečnit už v létě 2007. Pokud budou nynější testy ve vzduchu úspěšné, plánuje Boeing začít klientům letouny dodávat v poslední čtvrtině příštího roku. V současnosti už má na typ Dreamliner, jenž stojí v přepočtu tři až čtyři miliardy korun, 865 objednávek. Díky tomu by se mohl stát nejúspěšnějším letadlem amerického koncernu.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Těšit se na něj mohou i Češi. Létat s ním budou lidé z pražské Ruzyně především na dovolenou, například na Kanárské ostrovy nebo do Karibiku. „Společnost Travel Service si letadlo Dreamliner objednala. Podle původní smlouvy jsme měli letadlo dostat v roce 2013, ale už teď víme, že se dodávka o pár měsíců zpozdí,“ uvedla mluvčí společnosti Vlaďka Dufková. Firma má objednané letadlo pro 280 lidí.

Nový Boeing přitahuje také kvůli zajímavým technickým řešením. „Letadlo například nemá hydraulické systémy, vše je elektrické včetně brzd, což je neobvyklé,“ upozornil letecký publicista Martin Velek. „Letadlo má, což poznají i cestující, díky pevnému trupu větší přetlak, to znamená, že létáme v komfortních podmínkách v menší výšce.“ Dreamliner má i aktivní potlačování odezvy na poryv. „To znamená, že když letadlo vlétne do 'vzdušných jam', tak se řídicí plochy nastavují, aby 'zadrncání' bylo co nejslabší, a šetří to pochopitelně i životnost,“ dodal Velek.

Boeing 787 Dreamliner
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24