Láska zvítězí nad nenávistí, vzkázal z nemocnice pobitý Berlusconi

Řím – Vůbec poprvé se dnes italský premiér Silvio Berlusconi vyjádřil k pondělnímu útoku, při kterém ho do obličeje replikou milánského dómu praštil Massimo Tartaglia. Láska vždy zvítězí nad nenávistí, vzkázal z milánské nemocnice italský premiér. Podle ošetřujících lékařů bere Berlusconi léky proti bolesti a antibiotika. Po traumatu byl v šoku. Má rozbité rty, vyražené dva zuby a zlomený nos, ale může jíst. Propuštěn z nemocnice bude ve středu, do úřadu se ale bude moci vrátit až po Novém roce.

„Upřímně děkuji té spoustě lidí, která mi projevila svou účast a náklonnost. Znovu jsme se tak ubezpečili, že láska vždycky zvítězí nad záští a nenávistí,“ píše se v prohlášení Berlusconiho.

Berlusconi bude v nemocnici zřejmě do zítra, dnes strávil klidnou a již lepší noc, než byla předešlá, řekl jeho mluvčí Paolo Bonaiuti. „Pokud jde o fyzický stav, přijímá normálně potravu, byť poněkud s obtížemi. Z hlediska duševního stavu - a to je dosti znepokojivé - zůstává dosti skleslý, avšak začínají se u něho projevovat známky zotavování,“ upřesnil jeho osobní lékař Alberto Zangrillo.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

V pondělí předsedu vlády v nemocnici navštívili jeho hlavní spojenec Gianfranco Fini, který jej v poslední době kritizoval, a šéf hlavní opoziční levicové Demokratické strany Pier Luigi Bersani.

„Vrhač dómu“ Tartaglia se Berlusconimu omluvil

Tartaglia, který byl obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a umístěn do izolace v milánském vězení, zaslal Berlusconimu omluvný dopis, v němž vyjádřil lítost nad svým „zbrklým, ničemným a neuváženým“ činem. Prohlásil v něm také, že jednal sám, bez cizího návodu, a vyloučil, že by byl členem nějakého hnutí nebo strany. Tartaglia se léčí pro psychické problémy. Za útok na předsedu vlády mu hrozí více než pět let vězení.

Berlusconiho přišli před nemocnici podpořit fanoušci fotbalového klubu AC Milán, jehož je vlastníkem, a na vstupní bránu nemocnice zavěsili transparent s nápisem Forza presidente!

Navádění k násilí na Facebooku vláda prý trpět nebude

Ministr vnitra Roberto Maroni dnes oznámil, že vláda hodlá zasáhnout proti navádění k trestné činnosti na internetu. Na Facebooku se totiž objevil klub příznivců Massima Tartaglii, který už má 70 tisíc členů. Ti označují útočníka za „hrdinu antiberlusconismu“. Maroni dodal, že vláda uvažuje o schválení předpisů, které by znemožnily činnost takovým skupinám a zrušily takové stránky, které na internetu používají jazyk násilí.

Bývalý protikorupční soudce Antonio Di Pietro, nyní vůdce strany Itálie hodnot, dnes Berlusconiho obvinil, že udržoval politické napětí v zemi. „Nezapomínám, že před několika dny chtěl Berlusconi zničit autory televizního filmu o mafii, že kriminalizuje soudce, že se vysmívá institucím, že odmítá být souzen, protože si jej zvolil lid,“ prohlásil Di Pietro pro deník La Repubblica.

Prezident Giorgio Napolitano je přesvědčen, že se politická situace v zemi nebezpečně vyostřila. „Nemá smysl, aby jedni obviňovali druhé za to ovzduší, které se vytvořilo. Je třeba se vrátit k normální a civilizované konfrontaci mezi politickými silami a institucemi. Nezvyšujte napětí, važte slova: na náměstích, na stranických sjezdech i v televizi - zůstávejte v mezích stanovených ústavou,“ řekl televizní stanici Tg2.