Efektní úkryt podle chobotnic? Kokosové ořechy

Sydney - Australští vědci objevili v Indonésii chobotnice druhu Amphioctopus marginatus, které sbírají skořápky kokosových ořechů a pak si z nich dělají úkryt. Přestože se odborníci v definici používání nástrojů v živočišné říši neshodují, pro některé z nich by to mohl být první doklad použití nástroje u bezobratlých. Vědci toto chování pozorovali u čtyř hlavonožců, za kterými se ponořili u ostrovů Bali a Sulawesi v letech 1998 až 2008. Jejich poznatky zveřejnil odborný časopis Current Biology.

„Chobotnice vždy platily za mimořádně inteligentní bezobratlé živočichy,“ řekl lektor tropické biologie Simon Robson z Univerzity Jamese Cooka. „Mají dost dobře vyvinuté zrakové ústrojí a velmi inteligentně uvažují. Myslím tedy, že to poukazuje na schopnosti (komplexního) chování, které tyto organismy mají.“


Podle Robsona se nedá tvrdit, že jde o první doklad užití nástroje u těchto
živočichů. Vědci se údajně totiž zatím neshodli na definici užívání nástrojů v živočišné říši. Australští výzkumníci nástroj vymezují jako předmět, který je předán nebo uchován pro příští použití.

Chobotnice
Chobotnice