Britský soud vydal zatykač na Cipi Livniovou

Londýn – Na bývalou izraelskou ministryni zahraničí Cipi Livniovou byl vydán zatykač kvůli obvinění z válečných zločinů při ofenzivě v pásmu Gazy. Vydal ho britský soud, informují o tom dnes britská média. Podle nich soud ve Westminsteru jednal v reakci na žalobu právníků zastupujících oběti lednového útoku v Gaze.

Je to již druhý případ v posledních měsících, kdy britské soudy usilovaly o zadržení izraelského představitele kvůli žalobám na jejich akce v konfliktu s Palestinci. Vydání zatykače dnes potvrdilo také izraelské ministerstvo zahraničí, které Londýn vyzvalo, aby takové právní kroky znemožnil.

Britské ministerstvo zahraničí bylo celou situací zjevně zaskočeno. V prohlášení uvedlo, že „naléhavě zkoumá důsledky tohoto případu“. Británie je podle ministerstva odhodlaná přispívat k podpoře míru na Blízkém východě a být strategickým partnerem Izraele. „Proto musí být izraelští představitelé s to přijíždět do Británie k jednáním s britskou vládou,“ uvedlo ministerstvo.

Video Telefonát Břetislava Turečka z Jeruzaléma
video

Telefonát Břetislava Turečka z Jeruzaléma

Livniová byla ministryní zahraničí v době izraelské ofenzivy v Gaze a patřila před izraelskými volbami k jejím nejdůraznějším obhájcům. Podle Palestinců zahynulo v Gaze na 1 400 lidí, především civilistů, včetně žen a dětí. Izrael tvrdí, že jednal v sebeobraně po raketových útocích Hamasu a napočítal 1 166 mrtvých, většinu z nich prý tvořili bojovníci.

Izrael se proti dnešnímu vydání zatykače ostře ohradil, prakticky celá izraelská politická scéna se za bývalou ministryni postavila s heslem „My všichni jsme Livniová“.

List The Guardian také cituje izraelské zdroje, podle nichž ministři izraelské vlády nyní žádají izraelské velvyslanectví v Londýně, aby jim při jejich soukromých cestách zajistilo i setkání s britskými oficiálními představiteli. Takové schůzky by jim podle deníku pojistily diplomatickou imunitu proti případnému zatčení.

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy