Nejvyšší soud v Maďarsku zakázal Maďarské gardy

Budapešť - Nejvyšší soud v Budapešti rozpustil Maďarské gardy. Potvrdil tak verdikt soudů nižší instance, které krajně pravicový spolek zakázaly. Důvodem byly štvavé akce gard proti romské menšině. Proces probíhal za přísných bezpečnostních opatření, okolí soudu střežilo velké množství policistů. Hnutí za lepší Maďarsko Jobbik, které gardy založilo, plánuje vytvoření jiné podobné organizace.

Očekávaný protest příslušníků Maďarské gardy se neuskutečnil. Proces začal v devět ráno, kdy soudkyně začala předčítat spis a seznámila přítomné s dosavadním průběhem procesu. Soudní dvůr se nakonec odebral na krátkou poradu, po které vynesl rozsudek, který potvrdil výrok soudu nižší instance.

Výsledkem dnešního rozhodnutí je zákaz Maďarské gardy i sdružení Maďarská garda, které celé hnutí založilo. Právník gard se ihned po vynesení rozsudku vyjádřil, že se hodlá odvolat do Štrasburku. V praxi se zatím ale nic nemění, gardy se nestáhly z ulic a působí i nadále. Změnil se pouze jejich název, teď se označují jako Nová maďarská garda. Předpokládá se tedy, že se k soudu dostane i tato organizace.

Policie si příliš neví rady, jak se má ke gardistům chovat, jestli má všechny pozatýkat, nebo proti nim zakročit nějakým jiným způsobem.

Jobbik i Maďarská garda prohlašují, že bojují proti „cikánské kriminalitě“. V Maďarsku žije přibližně 600 000 příslušníků romské menšiny. Strana Jobbik získala při volbách do Evropského parlamentu téměř 15 procent hlasů. Jeden ze tří zástupců této strany vystupuje v Evropském parlamentu pravidelně v uniformě Maďarské gardy. V průzkumech veřejného mínění má strana podporu asi 12 procent Maďarů.

V městě Szentendre přísahali noví členové Maďarské gardy.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24