Palestina Izraeli: Výstavbu osad jste zmrazili jen naoko

Jeruzalém/Praha – Palestina nepovažuje za ústupek rozhodnutí Izraele zmrazit na deset měsíců výstavbu židovských osad na Západním břehu Jordánu. V Interview ČT24 to řekl velvyslanec palestinské samosprávy v České republice Mohamed Salaymeh. Podle Salaymeha totiž izraelská vláda před zmrazením výstavby schválila vybudování tří tisíců ubytovacích jednotek, které bude probíhat přibližně jeden rok, a stav se tak podle Palestiny fakticky nezmění. Zastavení osidlování palestinských území Izraelci je podle Salaymeha podmínkou pro obnovení blízkovýchodního mírového procesu.

„Americká administrativa nám přislíbila, že ukončí budování osad, ale zatím se nic nestalo. Výstavba bude pokračovat, jen se nebudou povolovat výstavby další. To pro nás není zastavení výstavby. Kdyby Netanjahu (izraelský premiér) přestal s výstavbou tří tisíc jednotek, můžeme vyjednávat. Teď nemůžeme vyjednávat o ničem, to není možné. Když přijdeme ke stolu, nechceme, aby si v terénu dělali, co chtějí,“ upozornil velvyslanec.

Izraelská vláda však přerušení výstavby považuje za vstřícné gesto. „Není to (zákaz výstavby v židovských osadách) pro nás jednoduché, ale umožní nám to dokázat světu jednoduchou pravdu, totiž to, že izraelská vláda chce s Palestinci jednat a že je její snaha dosáhnout míru myšlena vážně. Izrael dnes učinil významný krok k míru, je čas, aby Palestinci učinili totéž,“ řekl v listopadu premiér Benjamin Netanjahu.

Salaymeh: Nevíme, co Izrael chce

Výstavba židovských osad začala v roce 1967 krátce poté, co skončila takzvaná šestidenní válka. Během ní Izrael obsadil původně palestinský Západní břeh Jordánu. Palestinci proto mluví o přítomnosti Izraelců jako o okupaci. Úřady zde dnes registrují celkem 121 osad, ve kterých žije 280 tisíc Izraelců. Od roku 2001 se populace v židovských osadách zvýšila o 5-6 %. Celé území se přitom má v budoucnu stát palestinským státem.

Salaymeh upozornil, že OSN rokem 1948 rozdělila palestinské území na dvě části. „My teď vyjednáváme o 27 procentech území. Náš program je zcela jasný: palestinský stát v hranicích z roku 1967. Nevíme ale, co chtějí Izraelci. Je to jediná země, která nemá stanovené své hranice,“ řekl velvyslanec. „Izrael nemá ve své ústavě schválené žádné hranice. Přicházíme o trpělivost a důvěru našich lidí, protože šestnáct let vyjednáváme bez výsledku. Chceme dva státy, hranice, respektované území a žít s Izraelci v míru,“ dodal.