Slovenské jednotky v Afghánistánu jednou tak zesílí

Bratislava - Slovensko příští rok zdvojnásobí počet svých vojáků v Afghánistánu. Potvrdil to prezident Ivan Gašparovič. V silách ISAF je okolo 250 slovenských vojáků. Zaměřují se na likvidaci min, rozšiřování letiště v Kandaháru, ostrahu táborů a výcvik afghánských vojáků a policistů. V Afghánistánu má v současnosti 43 zemí celkem přes 100 tisíc vojáků.

„Do budoucna bude Slovensko rozšiřovat své mise v Afghánistánu a na Kypru, a proto jsem rád, že zahraniční mise zůstaly prioritou rezortu obrany,“ řekl dnes Gašparovič novinářům. „Zatím se nedá s přesností na jednoho nebo dva vojáky říct, kolik jich v navýšení konkrétně bude, ale v každém případě asi dvojnásobek současného stavu,“ dodal prezident. 

V současnosti má Slovensko v Afghánistánu 245 vojáků. Do budoucna by mohli slovenští vojáci působit v celé zemi a nejen ve vybraných oblastech Afghánistánu, jako tomu bylo dosud. 

Výrazné navýšení počtu slovenských vojáků v zemi oznámil již v listopadu premiér Fico po setkání s britským protějškem Brownem v Londýně. Brown už tehdy mluvil o zdvojnásobení slovenského kontingentu.