Alternativa proti Ficovi – sjednocená slovenská pravice

Bratislava – Slovenské pravicové opoziční strany chtějí vytvořit společnou alternativu k současné vládě Roberta Fica. Představitelé sedmi pravicových stran se dnes proto sešli v Bratislavě. Na ničem se ale dnes neshodli, v rozhovorech mají nicméně pokračovat v lednu, půl roku před parlamentními volbami.

Po dnešním jednání představitelů opozičních pravicových stran dnes šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda oznámil, že rozhovory o možném společném postupu proti vládní koalici začnou příští rok. Sedm pravicových politických stran podle Dzurindy spojuje především to, že chtějí vrátit Slovensko na cestu, kde platí hodnoty a kde politici nebudou krást, ale sloužit lidem. 

Dzurinda by si představoval širší spolupráci opozice. Podle něj je nutné se společně jasně vymezit proti vládě, sjednotit programy tak, aby pravice byla v nadcházejících volbách jednotná a zbytečně nepřicházela o hlasy voličů. 

Spojování stran ovšem dnes odmítl předseda KDH Ján Figel´, podle kterého prý bude větším přínosem postupovat samostatně. Vyslovil se ovšem pro dialog. Tomu jsou otevření i lídři ostatních stran, jednání o společné strategii tak začnou příští rok.