Uprchlíci obsadili v Polsku vlak do Štrasburku, za hranice se ale nedostali

Varšava - Skupina 230 čečenských uprchlíků obsadila na jihozápadě Polska osobní vlak. Chtěli odjet do Štrasburku, aby si mohli stěžovat evropskému tribunálu pro lidská práva na to, jak se s nimi v uprchlických centrech zachází. Jejich cesta ale skončila na hranicích s Německem.

Dvě stě třicet čečenských uprchlíků z polských uprchlických středisek se odhodlalo k akci. Ve městě Legnice nasedli na vlak směr západ, cílem měl být Štrasburk, kde chtěli demonstrovat za zlepšení svých životních podmínek a proti možné deportaci do Ruska. Do Štrasburku ale nakonec nedojeli. 

Čečenský uprchlík o podmínkách v uprchlických táborech:

„Polská prasata dostávají lepší stravu než my. Říkám to se vší vážností. Našim dětem dávají jogurty na konci doby spotřeby, nebo s prošlou trvanlivostí.“


Výpravčí odmítl v Legnici vlak pustit, uprchlíci proto obsadili koleje. Prý už míra trpělivosti přetekla, chtějí, aby je konečně někdo vyslyšel. Vlak z Legnice nakonec vyjel. Definitivně se ale zastavil ve Zhořelci, na hranici Německa. Černí pasažéři neměli dokumenty k opuštění polského území. Po několika hodinách čekání se nakonec uprchlíci nechali policejními vyjednavači přesvědčit, aby nastoupili do autobusů a vrátili se do uprchlického centra v Radomi jižně od Varšavy, odkud se většina z nich na nezdařenou cestu na západ vydala. 

Polsko se hájí, že jeho azylové zákony jsou stejné jako v celé Evropské unii. Vůči uprchlíkům z Čečenska je Polsko vstřícné už od první rusko-čečenské války v 90. letech. V polských azylových centrech žije okolo 6 tisíc uprchlíků.