Rusko vyzbrojuje Vietnam

Moskva - Rusko podepsalo s Vietnamem dohodu o dodávkách ponorek, letadel a další vojenské techniky. Uvedl to vietnamský premiér Nguyen Tan Dung. Podrobnosti smlouvy nejsou veřejné. Ruská média ale mluví o šesti extra tichých diesel-elektrických ponorkách v hodnotě miliardy a osmi set milionů dolarů. Vietnam si údajně také objednal hlídkové čluny a fregaty. 

„Vietnam podepsal smlouvu na dodání ponorek a letadel z ruské strany,“ oznámil vietnamský premiér Nguyen Tan Dung poté, co se setkal se zástupci ruského výrobce zbraní Rosoboroexportu.

Agentura Interfax následně citovala nejmenovaný zdroj, podle kterého Rusko pošle do Vietnamu 6 diesel-elektrických ponorek Project 636, známějších spíše pod názvem Kilo. Zakázka by měla stát 2 miliardy dolarů. Ponorky Kilo jsou hojně využívané hlavně proto, že jsou velmi tiché a snadno se udržují. 

Rusko odmítlo dohodu komentovat. Podle diplomatického zdroje se na bilaterálních jednáních diskutovalo i o dodání osmi stíhaček Suchoj Su-30MK2. Vietnam by údajně chtěl koupit celkem 12 těchto bojových letadel. 

Vietnam se vyzbrojuje ve chvíli, kdy vzrůstá napětí v Jihočínském moři. O ovládnutí této oblasti usiluje jak Čína, tak Vietnam, protože v Jihočínském moři se nalézají bohaté zásoby ropy a zemního plynu.