V Bílém domě je to jako v holubníku – k Obamovi může kdekdo

Washington – Američtí agenti, kteří střeží Bílý dům, mají další průšvih. Dnes se totiž provalilo, že k americkému prezidentovi Baracku Obamovi se bez pozvánky dostal další manželský pár. Nedávno musely tajné služby řešit, že se na večírek v Bílém domě dostali manželé Salahiovi, kteří nebyli na seznamu pozvaných. Nešlo ale o první případ, podobný kousek se totiž podařil už dva týdny předtím i Harveymu a Paule Dardenovým, kteří posnídali s Obamou.

Manželé Dardenovi se přitom na snídani s americkým prezidentem dostali jaksi omylem. Mysleli si totiž, že jdou na běžnou turistickou prohlídku Bílého domu. Prošli běžnou bezpečnostní kontrolou a pak už se nestačili divit, kam všude se dostali. 

„Čím dál jsme pronikali do Bílého domu, tím více jsme byli překvapeni,“ popisuje sedmašedesátiletý Harvey Darden. O to větší překvapení zažili, když se otevřely další dveře a viděli snídajícího Baracka Obamu. „Podíval jsem se na svou ženu a řekl jí: 'Nevím, jestli jsme na tom správném místě,'“ říká Harvey. 

Manželé se pro jistotu zeptali pracovníka Bílého domu, zda jsou skutečně tam, kde mají být. Ten jim ale prý odvětil, aby prostě „šli s davem“. „Připadal jsem si trochu legračně, protože jsem byl jediným mužem, který nebyl oblečen do saka s kravatou. Byl jsem jen obyčejným turistou,“ podotkl Darden. 

Bílý dům: Šlo o milé gesto

Mluvčí Bílého domu novinářům vysvětlil, že tentokrát nešlo o bezpečnostní selhání, nýbrž o „milé gesto“. Prý v případě, že jsou na akcích v Bílém domě neobsazená všechna místa, vpustí bezpečnostní pracovníci dovnitř běžné návštěvníky. Snídaně se konala na počest válečných veteránů a Dardenovi prý jako bývalému členovi námořnictva byla účast povolena.   

Mluvčí dodal, že oba manželé prošli důkladnou bezpečnostní prohlídkou - na rozdíl od manželů Salahiových, kteří nepozváni pronikli na slavnostní večeři, kterou Barack Obama uspořádal u příležitosti návštěvy indického premiéra.

Fotografie Michaele Salahiové a Joea Bidena
Zdroj: facebook.com