Palestinská OOP prodloužila Abbásovi prezidentský mandát do voleb

Ramalláh - Organizace pro osvobození Palestiny prodloužila mandát současnému palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Skončit mu měl 25. ledna, ve funkci tak nyní může zůstat do nových voleb. Zatím ale není jejich datum není jasné. Původní lednový termín byl odvolán kvůli bojkotu hnutí Hamas. Organizace pro osvobození Palestiny zároveň oznámila, že mírová jednání s Izraelem nezačnou, dokud nezastaví výstavbu osad na západním břehu Jordánu.

„Členové OOP se shodují v tom, že by prezident měl ve funkci zůstat,“ řekl člen vedení OOP Sálih Rafát. Vedení OOP zasedalo v Ramalláhu od úterka a mandát dnes prodloužilo také parlamentu. Vyjádřilo se také k mírovým rozhovorům s Izraelem. V tomto dialogu podle OOP nebude možné pokračovat, dokud Izrael nezastaví výstavbu židovských osad.

Abbás v rozhovoru, který dnes otiskl izraelský deník Haarec, řekl, že by se dohody o konečném statusu palestinských území dalo dosáhnout do půl roku, kdyby Izrael výstavbu v osadách zastavil. Stačí prý, aby se Izrael držel toho, s čím souhlasil v takzvané cestovní mapě. To je mezinárodní prováděcí plán, který má dovést obě strany ke konečné dohodě. Jeho první články předpokládají, že Palestinci zastaví násilí a Izrael budování osad.

Abbás neznává Hamás a Hamás neuznává Abbáse

Palestinci měli nový parlament a předsedu samosprávy volit 24. ledna. Volby byly ale odloženy, protože Hamas, který ovládá pásmo Gazy, vyzval k bojkotu voleb a zakázal obyvatelům pásma se hlasování zúčastnit. Abbásův mandát hodlá považovat od ledna za ukončený, což zřejmě prohloubí rozkol mezi Palestinci. Abbás už dřív oznámil, že v prezidentských volbách nehodlá kandidovat.

Čtyřiasedmdesátiletý Abbás ve funkci nahradil v roce 2004 zemřelého Jásira Arafata. Západ a Izrael považují pouze Abbáse za partnera k dialogu, Hamas je pro ně teroristická organizace.

Mahmúd Abbás a Ehud Olmert
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24