Chcete mít hodinky jako prezident?

Washington – I hodinky se mohou stát hitem, zvlášť když je na zápěstí nosí nejmocnější muž planety, který by si klidně mohl dovolit něco mnohem dražšího. Luxusní, avšak poměrně levné hodinky Jorg Gray 6500 dostal americký prezident Barack Obama před dvěma lety od jednoho člena ochranky ke 46. narozeninám a zachycuje ho s nimi mnoho fotografií. Model Jorg Gray 6500 byl původně navržen pro členy amerických tajných služeb.

Původně prezident nosil dražší hodinky TAG Heuer. Když ho nadšenci poprvé spatřili s novinkou, předpokládali, že si prezident polepšil. Následovala zuřivá diskuse a dohady, která skončila rozpačitým konstatováním, že prezident má na ruce stroj za 260 dolarů (4600 korun). Jsou to teď nejprodávanější hodinky v USA a stovky objednávek dorazily i ze zámoří.

Americký výrobce Jorg Gray okamžitě získal nové zákazníky a teď své zboží propaguje se zřejmým Obamovým souhlasem. Nabízí třeba pamětní řadu modelů poháněných baterií, a to přesně takových, jako má na ruce Obama, navíc s vyrytým datem jeho inaugurace.

Na své webové stránce pak vyjmenovává oficiální příležitosti, při nichž je Obama s hodinkami na koženém pásku zachycen. „Tento dokonalý měřič času se rychle stal mezi sběrateli vysoce vyhledávaným a ceněným kusem,“ píše se na stránce.

Odborníky ale tento úspěch nijak neovlivnil. „Jsou to levné a naprosto nevýrazné hodinky značky, o níž nikdo neslyšel. Nepochybuji o jejich kvalitě, ale rozdíl mezi nimi a dokonalými hodinkami je stejný, jako rozdíl mezi dobře padnoucími šaty z obchodu Mark&Spencer a na míru ušitými šaty z londýnské Savile Row, na nichž sedí každý steh,“ řekl James Gurney, který píše pro specializovaný časopis QP.