Zaměstnanci Rady EU budou zítra stávkovat, chtějí víc peněz

Brusel – Zaměstnanci Rady Evropské unie, kde se pravidelně scházejí ministři členských států, půjdou zítra do stávky. Chtějí totiž zvýšení platů o 3,7 procenta, státy EU, jejichž souhlas je k navýšení nezbytný, jsou zásadně proti. Nelíbí se jim totiž, že by se v době krize, kdy se unie snaží šetřit, měla byrokratům zvyšovat mzda. Část personálu Rady EU a Evropské komise protestovala již v pondělí, ale šlo jen o výstražnou hodinovou stávku. Odbory Rady EU se však rozhodly dát najevo svůj nesouhlas radikálněji.

„Neexistuje žádná naděje na jakékoli řešení. Naše reakce je jasná, zítra půjdeme do stávky,“ řekl jeden z odborových předáků Günther Lorenz. Pokud odboráři a část zaměstnanců své hrozby naplní, mohlo by to výrazně ovlivnit konání čtvrteční schůzky ministrů dopravy. Zaměstnanci, kteří se ke stávce připojí, prý nebudou bránit delegátům, aby se zasedání zúčastnili. Budou však přesvědčovat své kolegy, aby nevstupovali do budovy. Ministři se nicméně nemusí obávat, že by se jejich jednání muselo obejít bez tlumočníků. Ti jsou totiž zaměstnanci Evropské komise, kteří ve čtvrtek stávkovat nebudou.

Cílem protestu je dosáhnout zvýšení platů o 3,7 procenta. Proti se však staví řada zemí EU, jejichž souhlas je ke zvýšení nezbytný. Odpůrci vyšších mezd namítají, že je třeba brát v úvahu, že EU nyní prochází nejhorší ekonomickou krizí ve své historii a že platy v řadě oborů spíše klesají. Podle nespokojených zaměstnanců je ale odmítnutí zvýšení platů protiprávní, přičemž odbory se chtějí obrátit na Evropský soudní dvůr v Lucemburku.

Základní plat euroúředníků bez nejrůznějších příplatků či náhrad se pohybuje přibližně od 2560 do 17.700 eur měsíčně podle zastávané pozice (66.000 až 456.000 korun) a jejich průměrná mzda vysoce překračuje průměrnou mzdu v Belgii, kde hlavní unijní instituce sídlí. V institucích EU pracuje kolem čtyř desítek tisíc lidí.