Dvě populistické strany spojené s Haiderem se nyní sloučily

Vídeň - Rakouská krajní pravice je opět sjednocená. Korutanská odnož Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) oznámila fúzi se Svobodnými (FPÖ) podle německého modelu CDU/CSU. Vzniká tak jedno z nejsilnějších ultrapravicových uskupení v Evropě. Obě strany, s nimiž se pojila postava zesnulého kontroverzního korutanského hejtmana Jörga Haidera, budou spolupracovat a půjdou společně do voleb.

„Společně usilujeme o to být v Rakousku přinejmenším dvojkou,“ uvedl korutanský hejtman Gerhard Dörfler (BZÖ). Nejsilnější pozici v zemi mají sociální demokraté, po nich lidovci. Populisté v posledních parlamentních volbách, které se konaly loni, posílili.

Podle Dörflera by měly obě strany fungovat tak, jako v Německu unie vládních křesťanských demokratů CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. CSU působí jen v Bavorsku. Stejně tak by BZÖ kandidovala jen v Korutanech, jinde bude voliče lákat FPÖ. Dörfler se v minulosti sám proti spolupráci se svobodnými několikrát postavil. Nyní řekl, že při jednáních se někdy postoje mění. Od počátku se prý na spojení dívá pragmaticky.

Video Vstup Jana Moláčka
video

Vstup Jana Moláčka

Vítejte doma!

Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache dnes přivítal BZÖ slovy „vítejte doma“. Týká se to ale jen svazu v Korutanech. Spolupráci se svazem v ostatních rakouských spolkových zemích Strache vyloučil. Šéf korutanského BZÖ Uwe Scheuch na oplátku uvedl: „Je dobrý pocit být zase doma“.

BZÖ v Korutanech letos na jaře ve volbách do zemského sněmu nečekaně zvítězil, a to i bez svého zesnulého charizmatického vůdce Haidera. Díky spojení se svou „matkou“ FPÖ tak svaz nyní přes noc posílil o čtyři procenta, uvedla APA a odvolala se na podporu korutanských voličů v březnových volbách. Agentura podotkla, že víc křesel v zemském sněmu ale populisté svým sloučením nezískali.