Britští poslanci se dočkali školičky

Londýn - Více rodičů s malými dětmi chce do poslaneckých lavic přitáhnout britský parlament. Jak oznámil předseda Dolní sněmovny John Bercow, zákonodárný sbor pořídí pro své poslance a zaměstnance první mateřskou školu. O tu už poslanci usilují přes 20 let. Od září bude umístěna na místě instituce, kterých má parlament dostatek - nahradí jeden z poslaneckých barů. Kromě nich je v parlamentu už nyní několik pošt, cestovní kancelář i holiči a kadeřníci.

Podle Bercowa jeden z nejstarších parlamentů na světě „bohužel zaostával za dobou“. „Má-li parlament opravdu reprezentovat společnost, které slouží, musí víc povzbuzovat rodiče, aby kandidovali,“ řekl. I když zřízení školky půjde z rozpočtu parlamentu, její provoz už by poplatníky neměl stát nic. Rodiče budou muset platit za hlídání svých ratolestí tržní cenu odpovídající sazbám v centru Londýna, tedy deset liber za hodinu (asi 290 korun).

Parlamentní volby v Británii budou do června příštího roku a již na 120 nynějších poslanců oznámilo, že nebude znovu kandidovat. Předpokládá se, že mnohé z nich nahradí mladší generace politiků, kteří mohou mít malé děti.