Čínské zdravotnictví v potížích. Lidé se nedoplatí

Peking – Čína se snaží poradit si s hroutícím se zdravotnictvím. Země, kterou obývá 1,3 miliardy lidí, totiž většinu medicínských služeb zpoplatňuje a neexistuje zde ani efektivní zdravotní pojištění. Vzhledem k výši platů v nejlidnatějším státě světa znamená ovšem zdravotnická péče často nedosažitelný luxus. Návštěva praktického lékaře sice stojí kolem 20 korun, náročnější léčba je ale podstatně dražší. Průměrný plat přitom nepřesáhne pět tisíc korun. Známy jsou i případy, kdy lékaři z nemocnice vypoví těžce nemocné pacienty, kteří nemohou za léčbu zaplatit. Problémem je i nízká úroveň nemocnic.

Navzdory tomu, že Čína platí za komunistickou zemi, za práci lékaře zde neplatí jen vysloužilí komunističtí funkcionáři. Obyčejní Číňané platí hotově nebo prostřednictvím pojišťovny. I v tomto případě však musí doplácet. Jak připomněl zpravodaj České televize v Pekingu Tomáš Etzler, společnosti mají ze zákona povinnost zajistit svým pracovníkům zdravotní pojištění. Záleží jen na druhu pojištění a volbě firmy, nad jak vysokou částku se na zdravotních výdajích svých pracovníků začnou podílet. Hranice se pohybuje mezi patnácti sty a pěti tisíci korunami.

Řada firem zákonné nařízení platit pojištění ale nedodržuje vůbec. Nejmarkantnějším příkladem jsou sezonní dělníci; v jejich případě se společnosti odvolávají na klauzuli, podle níž nemusí zajišťovat pojištění zaměstnancům, kteří nebydlí v místě zaměstnání.

Pekingská vláda se snaží podobu zdravotnictví zlepšit. Začátkem září byla první zemí na světě, která oficiálně zavedla plošné očkování proti prasečí chřipce, a to vakcínou původní čínské výroby. Očkováni byli nejdříve pekingští vysokoškoláci a vojáci, kteří se 1. října účastnili masových oslav 60. výročí vzniku Čínské lidové republiky. Další očkovanou skupinou byli podle informací Tomáše Etzlera školáci ve velkých městech.

V čínské porodnici
V čínské porodnici