Přiopilého a líného tlusťocha Santu musí nahradit mladý atlet

Londýn – Pupkatý Santa Claus posilněný alkoholem a prohánějící se s fajfkou v puse na saních dává mládeži špatný a až nebezpečný příklad. Tuto tradiční podobu vánočního muže, která nepřímo propaguje obezitu, řízení v opilosti a kouření, by měl nahradit mladý sportovec v teplákové soupravě na atletickém oválu, soudí australský epidemiolog Nathan Grills z Monashovy univerzity citovaný britským deníkem The Daily Telegraph.

Podle Grillse by měl Santa držet dietu a roznášku dárků by měl obstarávat pěšky nebo na kole. Ve své analýze Australan píše, že je souvislost mezi stupněm obezity dětí a tím, zda se v jejich zemích uctívá nebo neuctívá Santa Claus. Dodal ale, že by bylo předčasné tvrdit, že jde o souvislost příčinnou, i když Santa Claus podle něho svou podobou propaguje poselství, že „obezita je synonymem dobrého humoru a žoviálnosti“.

Australský badatel v této souvislosti také připomíná tradici některých zemí nechávat Santa Clausovi koláčky a brandy: „Spíš by bylo potřeba ho povzbuzovat k tomu, aby se dělil se svými soby o mrkev a celer, které se nechávají jim.“ Grills taky poznamenává, že na některých pohlednicích je ještě Santa Claus vidět, jak kouří fajfku nebo doutník. „To si pak lze představit reakci dvanáctiletého dítěte, které si řekne: On kouří - a to už mu musí být 99 let - a ještě neumřel na rakovinu plic,“ rozčiluje se. Santu by prý šlo také vinit z některých nebezpečných postupů, zvlášť z toho, že si při cestách na saních kolem zeměkoule nezapne pás, nenasadí přilbu a navíc řídí pod vlivem alkoholu.

A navíc je reálné nebezpečí, že chytí prasečí chřipku - podle jedné studie se na něho kýchne nebo zakašle nejméně desetkrát - a bude ji roznášet dál. S počtem vytrpěných kýchnutí má ovšem Grills na mysli Santovy dvojníky, kteří chodí po ulicích nebo se předvádějí v obchodech a obchodních domech.

Daily Telegraph o Santově špatném příkladu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24