Klaus je osobností roku v Evropské unii

Brusel – Za uplynulý rok 2009 byl podle belgického týdeníku The Bulletin nejvýraznější osobností v Evropské unii český prezident Václav Klaus. Ten podle listu dokonce zastínil takové státníky, jakými jsou například francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Klaus se ukázal jako schopný politik především, když dokázal pro Česko prosadit výjimku z Listiny základních práv a svobod EU, míní týdeník.

„Prezident Klaus byl trvalým, nepříjemným a užitečným připomenutím, že s menšími zeměmi se nevyplatí si zahrávat,“ uvedl The Bulletin. Klaus prý dal v uplynulém roce lekci velkým zemím, jako například Německu, Francii nebo Velké Británii, které si myslí, že mohou Evropskou unii řídit samy.

Klaus znejistil celou Evropskou unii, když odmítl podepsat Lisabonskou smlouvu, dokud nebude pro Česko platit výjimka z Listiny práv a svobod. Celou sedmadvacítku takl dokázal držet v šachu řadu měsíců.

„Za tohle (Klaus) dostal v Bruselu, Stockholmu a v řadě dalších hlavních měst nálepku hlavního zloducha, ale ve skutečnosti Klaus jen ukázal, že Evropa je seskupením 27 států, nikoli třech států a 24 zemí,“ doplnil belgický týdeník.