Slovinsko zřejmě znovu zablokuje vstup Chorvatska do EU

Brusel - Slovinsko podle týdeníku European Voice znovu blokuje rozhovory o vstupu Chorvatska do Evropské unie. Evropská sedmadvacítka chtěla v pondělí otevřít s Chorvatskem další tři vyjednávací kapitoly (životní prostředí, rybářství, zahraniční a bezpečnostní politika), Lublaň ale proces nejspíš znovu zdrží. Nedávno se podařilo vyřešit hraniční spory, kvůli nimž Slovinsko 10 měsíců přístupová jednání brzdilo. Teď ale znovu vyjádřilo obavy.

Slovinci odmítají své výhrady jakkoliv blíže specifikovat, což znepokojuje i Švédsko, které v současnosti předsedá Evropské unii. „Nikomu nedovolíme, aby vetoval snahu svého souseda. Tohle není způsob, jakým v Evropě pracujeme,“ uvedl švédský ministr zahraničí Carl Bildt. Navzdory jeho slovům je však pravděpodobné, že EU nebude schopná v pondělí další kapitoly s Chorvatskem otevřít, protože pro takový krok potřebuje souhlas všech 27 členských států.

Diplomaté původně odhadovali, že by Chorvatsko mohlo do unie vstoupit již v roce 2010 a ještě letos připadal v úvahu rok 2011, který se ovšem kvůli dalšímu zdržení zdá nereálný. Chorvaté by se tak 28. členským státem EU mohli stát v roce 2012, ale není vyloučeno, že až v roce 2013.

Všechny naděje na zrychlení vyjednávání s Chorvaty však ještě nepadly. Napovídá tomu i skutečnost, že švédské předsednictví pondělní jednání nezrušilo a v otevření kapitol stále částečně věří i eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn.

Jadranka Kosorová a Borut Pahor
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24