V Číně topí kapslemi z kukuřice a arašídů

Peking - Zemědělský odpad z vesnic a polí se v Číně většinou pálí, což znečišťuje ovzduší. Teď ale tento bioodpad Číňané zpracovávají a proměňují v energii. Zemědělské zbytky se v továrně Šeng-čchang Bioenergy na předměstí Pekingu nejdřív rozemelou na jemný prach a ten se pak lisuje do kapslí, kterými se dá topit.

Továrna vykupuje hromady arašídových skořápek a kukuřičných stvolů od místních vesničanů, vyrábí z nich pak jakési biobrikety. „Je to dobré hlavně pro rolníky. Můžeme si tak přivydělat,“ libují si místní zemědělci.

Společnost Šeng-čchang Bioenergy vyrábí také pece a bojlery speciálně pro pálení biogranulí. Společnost tvrdí, že jejich výrobky jsou energeticky pětkrát účinnější než tradiční uhelná kamna a jsou levnější.

Je to jen malá ukázka obrovského úsilí Číny snížit množství uhlíkových emisí. Největší producent skleníkových plynů na světě stále vyrábí 70 procent své energie z uhlí. Čínská vláda je ale rozhodnuta situaci řešit a do zelených energetických technologií investuje desítky miliard dolarů.

Vývoj čistých technologií bude nicméně trvat dlouhé roky. Některé čínské komunity se však rozhodly nečekat a vydaly se vlastní cestou. Řada zemí Evropské unie již používá podobná biopaliva roky, v Číně je ale možno hovořit o ekologické revoluci.

Kapsle z kukuřice a arašídových skořápek
Kapsle z kukuřice a arašídových skořápek