Povstalci stahují obrázky z kamer amerických bezpilotních letounů

New York – Povstalci v Iráku se pomocí laciného softwaru nabourali do amerických bezpilotních letounů Predator. Tato letadla využívají USA k útokům na centra protivníků. Radikálové v Iráku, které podporuje i Írán, tak získávali záběry z kamer, které jsou uvnitř bezpilotních letadel. Píše o tom dnešní vydání deníku The Wall Street Journal (WSJ).

Ruský program SkyGrabber, který povstalci pořídil za pouhých 26 dolarů, dokáže zachytit informace ze satelitních přenosů a tedy i vojenské informace. „Opravdu se tam vyskytla zranitelnost. Nezpůsobila ale újmu vojákům ani misím. Máme nicméně problém, dokážeme ho ale vyřešit a také to děláme,“ řekl deníku vysoce postavený úředník z amerického ministerstva obrany.

Agentura Reuters odpoledne citovala zdroj z Pentagonu, podle kterého armáda už chybu opravila. „Je to stará věc, která už se řešila a byla napravena,“ řekl agentuře zdroj.

Americká armáda tvrdí, že bezpečnost nebyla ohrožena, protože povstalci díky tomuto programu nedovedou letadla ovládat, dokážou pouze získat informace z kamery. „Zachycené přenosy ale i tak mohly poskytnout nepřátelům na bitevním poli výhodu, protože některé mise mohly přijít o moment překvapení. Povstalci mohli také snáze určit, které silnice a budovy jsou pod americkým dohledem,“ poznamenává deník.

Americká armáda se proto rozhodla, že bude šifrovat všechny videopřenosy z bezpilotních letadel jak v Iráku, tak v Afghánistánu a Pákistánu. Na bezpilotní letouny přitom americká armáda v těchto zemích stále více spoléhá, letouny se osvědčily hlavně v akcích, kam si velitelé netroufnou vyslat živé vojáky. Bezpilotní letouny dokážou vyhledat bašty povstalců a následně je zneškodnit, na druhou stranu se množí útoky, při kterých umírají i civilisté.