V Bulharsku rozprášen gang únosců

Sofia - Bulharská policie rozbila zločinecký gang, který se specializoval na únosy. Zadržela 25 lidí podezřelých, kteří se za poslední 2 roky násilně zmocnili 16 lidí, mezi nimi i šéfa fotbalového klubu nebo vysokého úředníka celního úřadu. Bulharsko dlouhodobě bojuje s vysokým počtem únosů. Podle agentury Reuters ale od roku 1989 za tento čin nikoho neodsoudilo.

V policejních celách skončilo po razii 25 podezřelých ze Sofie a dalších měst. „Šlo o státem podporovaný zákrok proti hanebným kriminálníkům, kteří trýznili v posledních dvou letech společnost,“ řekl v rozhlasovém projevu ministr vnitra Cvetan Cvetanov.

Únosci si vybírali bohaté a vlivné osobnosti, za jejichž propuštění požadovali vysoké výkupné. Unesen byl například šéf fotbalového klubu nebo vysoký představitel celního úřadu. Únosci se s oběťmi nepárali, uřezávali jim uši, prsty… Někteří z podezřelých byli už dřív usvědčeni z loupeží nebo pokusů o vraždu a páchali další zločiny. Teď proti nim vyšetřovatelé údajně mají neprůstřelné důkazy.

Borisov chce zatočit s kriminalitou

„Je jisté, že k únosům už nebude docházet tolik jako v minulosti. Nemohu zaručit, že už v Bulharsku žádné nebudou. Ale tahle organizovaná zločinecká skupina už určitě nikdy nikoho neunese,“ oznámil bulharský generální prokurátor Boris Velčev. „Doufám, že se z toho znovu nedostanou. Tahle skupina také prala špinavé peníze, falšovala kreditní karty a kradla auta,“ okomentoval to bulharský premiér Bojko Borisov.

Bulharská vláda čelí rostoucímu tlaku Evropské unie, aby zatočila s organizovaným zločinem a především korupcí. A s takovým slibem vyhrál Bojko Borisov letošní volby. Podle agentury Reuters postkomunistické Bulharsko neodsoudilo jediného významného úředníka za braní úplatků ani nikoho za únosy, které jsou pro tamní mafii významným zdrojem příjmů. Výkupné v průměru dosahuje 15 milionů korun.