V Polsku pokračuje proces Walesy a Kaczyńského

Varšava - Spor bývalého polského prezidenta a předáka protikomunistického hnutí Solidarita Lecha Walesy a současné hlavy státu Lecha Kaczyńského opět ožije u varšavského soudu. Exprezident se v něm brání výroku Kaczyńského v rozhovoru pro televizi Polsat z června 2008. Prezident v něm tehdy mluvil mimo jiné o knížce Tajná policie. Podle jejích autorů byl Walesa v polovině 70. let agentem tajné policie v Gdaňsku pod krycím jménem Bolek.

„Agent Bolek se snažil pro tajné služby získat co nejvíc informací,“ řekl historik a autor knihy Slawomir Cenckiewicz. „Nejsou pochyby, že agent Bolek byl finančně odměněn. Dostal 13 100 zlotých a vzal si je rád,“ dodal historik Piotr Gontarczyk.

Kaczyński jejich slova potvrdil - o Walesovi údajně ví nezávisle na knížce, kterou navíc ani nečetl. Walesa ve své žalobě připomíná, že v roce 2000 ho lustrační soud obvinění ze spolupráce s tajnou policií zprostil. Po prezidentovi Kaczyńském proto chce, aby svá slova odvolal a zaplatil mu odškodné 100 tisíc zlotých. 

Video Walesa chce za Bolka odškodnění po Kaczyńském
video

Walesa chce za Bolka odškodnění po Kaczyńském